Az épületek külső határoló falai kimetszenek a térből egy darabkát. Ez a terület felosztható a Vasztu Purusa Mandala szerkesztési szabályai szerint egy 3 × 3 db négyszögből álló hálóra. Az egyes területek magukon viselik többek közt egy-egy bolygó
tulajdonságait. Az így uralkodó bolygóhatásokat is figyelembe véve helyezzük el a
szobákat funkciójuk szerint.
Ideális esetben a telek és a rajta lévő ház pontosan illeszkedik a főégtájakra.
Így a Vasztu Purusa Mandala egyes részei egyszerűen megfeleltethetőek a
szobáknak. Egy tipikus Vaszati háznál például keleten a főbejárat, az előszoba és
a terasz. Délkeleten a konyha és a kazán. Délen egy étkező. Délnyugaton a szülői
hálószoba. Nyugaton a vécé és a fürdőszoba. Északnyugaton gyerek- vagy
vendégszoba. Északon a nappali valamint esetünkben egybenyitva északkelettel
jóga, vagy meditációs szoba.
Más esetben egy a főégtájakra 45°-os szöget bezáró épületnél a következő magyarázó ábra szerint illeszkedik a Vasztu Purusa Mandala a falakra. Láthatjuk, hogy a Mandala mindig a főégtájakra párhuzamosan helyezkedik el, akárhogy is épüljön a ház. A szobák kiosztása is így igazodik a Mandala egyes területeihez. Északkeleti főbejárat, dolgozó sarok keleten. Délkeleten a nappali a kandallóval. Délen fürdőszoba. Délnyugaton a hálószoba, és fürdőszoba. Nyugaton gyerek- vagy vendégszoba. Északnyugaton a kamra és a konyha. Északon az étkező.
A fenti tipikus elrendezések mellett számos variáció elképzelhető még.
A Vaszati szerinti épülettervezés további igen fontos rétege még a lakók személyes
aspektusait figyelembe venni. Ezek az egyéni égtáj, valamint az ayurvédikus
testalkattípus. Az egyéni égtáj meghatározza például, hogy hol legyen a háló, vagy a
dolgozó szoba, vagy az a helyiség ahol sokat tartózkodunk. Ezt kell az általános
Vaszati törvényekkel és az ayurvédikus jellemzőkkel megfelelő kombináció eredményeként összhangba hozni.
A tervezés másik fontos eleme az univerzális frekvenciákból származtatott
mértékrendszer szerinti méretezés. Továbbá a harmonikus arányok alkalmazása, ami
pedig a védikus zenei skála egyes hangjaival analóg.
S hogy teljes munkát végezzünk nem szabad megfeledkeznünk a kert helyes
megtervezéséről sem. A helyes vaszati ház megtervezése a jó telek kiválasztásánál
kezdődik, majd a szép kerttel lesz teljes a kép.
Kedves Kornél!
Köszönet a rajzokért. Lenne egy kérdésem a mandala megrajzolásával kapcsolatban. 70 cm vastag vályogfalai vannak a házamnak. Diagonális elrendezésű. Az első négyzet elhelyezésénél, a kilencnapos segélycsomagban a falakon kívül kell kezdeni a rajzot. Önnél ez a sarkok belső falánál van. Nem nagy különbség adódik ebből, mégis -főleg- a tiltott terület nagysága más lesz. A marma pontok és a csakrák is más helyre esnek, még ha nem is jelentősen.
Nagyon érdekes a méret arányok miatt az univerzum frekvenciájára hangolódó ház felvetése. Talán majd erről is ír legközelebb.
Minden jót kívánva munkájához!
Dévanat
Kedves Dévanat!
A diagonál elrendezésű épület alaprajzán szerepel egy körbefutó veranda, lehet hogy ez volt egy kicsit megtévesztő, ami miatt úgy tűnik, hogy a fal belső oldalát érinti a mandala. A szabályok szerint, így ezen a rajzon is a metafizikai mandala belső 7×7-es része a falak külső vonalát érinti, ami ha szabályosak akarunk lenni, akkor 6 – 7 cm távolságra kell hogy legyen ettől a külső éltől.
Abban az esetben, ha társasházi lakásról van szó, akkor a falak belső oldala mentén kezdjük el a mandala szerkesztését.
Kedves Kornél!
Köszönöm a választ. Igen, most már én is látom.
Köszönet az átküldött tervrajzért is.
Kedves Kornél!
Az alaprajzzal kapcsolatosan annyi kérdésem lenne, hogy sehol sem látok kis alapterületű ház alaprajzot. A nappalin kívül a vaszati mindenféleképpen tanácsol még egy szobát? Nem lehet olyan, hogy pl. a földszinten nappali, konyha, kamra, étkező, lépcsőház, és csak WC helységek helyezkedjenek el az előírásoknak megfelelően?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Jókuti Rita
Kedves Rita!
A második alaprajz, amivel a diagonál elrendezést szemléltetem, egy kisebb alapterületű ház földszinti alaprajza. Kb. 100 négyzetméter. Itt a földszinten van egy nagyméretű nappali benne egy dolgozó vagy tanuló sarok, a konyha, a kamra, az étkező, fürdőszobák, valamint egy háló, és egy gyerek vagy vendégszoba. Igyekeztem ebben az estben még szinte maximálisan teljesíteni a vaszati elveit átlagos alapterületen.
Természetesen lehet még ennél is kisebb házat tervezni, akár 50 négyzetméteren is. Ekkor azonban értelem szerűen csökkenteni kell a szobák számát, és funkciókat is össze kell vonnunk, némi kompromisszumot kell kötnünk.
A vaszati javaslata, hogy a különböző lakófunkciók kerüljenek külön-külön térbe. Ettől el is lehet térni, de még ebben az esetben is érdemes az egy térbe került funkciókat úgy csoportosítani, hogy harmóniába kerüljenek a vaszati elveivel, ahogy a fenti példában a nappali és a tanulósarok. Használhatunk ilyenkor térelválasztó bútorokat, ülőgarnitúrát, szekrényt, paravánt, függönyt, stb. Kiindulhatunk akár egy helyiségből is, amiben egy-egy sarkot kialakítunk a funkcióknak.
Tehát sok mindenre van lehetőség. A vaszati elveit, még ha kompromisszumokkal is, de érdemes használni, mert a tér harmóniájával az ott töltött életünk is harmonikusabb lesz.